• Co mi babička (ne)řekla

    Co mi babička (ne)řekla

Slyšel jsem o nich léta, ale až v roce 2015 jsem je poprvé uviděl „naživo“. Řeč je o záhonech, které jsou uvnitř kompostem a zvenku záhonem (Určitě mají nějaký permakulturní název – pokud ano, napište mi ho do komentáře, prosím). V roce 2015, v nadmořské výšce 1500 m.n.m. jsem žasl nad mangoldem, kapustou a další bujně rostoucí zeleninou, která tam na těch záhonech rostla a vypadala jako ze žurnálu (horským podmínkám navzdory).

Celý příspěvek

Letos jsem se opřel do svý panelákový mikro-zahrádky a posunul ji zase o level dál. Poprvé jsem zkusil česnek a cibuli (obojí k radosti), ve „velkém“ košťáloviny a fazole, několik druhů rajčat. Jako vzpomínku na dědu jsem poprvé ve svém dospělém životě založil záhon na květiny (letos tedy spíš s experimentálními výsledky). A podruhé v životě jsem se odvážil i do hub, přesněji řečeno do hlívy.
Do dnešního blogu dávám svou obnovenou hlívovou zkušenost.

Celý příspěvek

Jaro se u nás ne a ne proklubat, ale já stejně cítím v kostech, že sezóna fermentace končí. Pozoruji to třeba na tom, že mám čím dál větší chuť na něco zeleného ze zahrady než na to kvašené z lednice nebo ze sklepa. A jak to jedno období končí, mám potřebu se za ním krátce ohlédnout. Pro mě bylo totiž mimo-řádné. 

Celý příspěvek

Všiml jsem si, že Covid období není jenom na prd. Například mému zahradničení prospívá. Pozoruji na sobě, že jsem se v této oblasti svého života od laňského jara posunul skoro až skokově. Letos jsme celou zimu doma a já si tak chci vypěstovat všechny rostliny od semene sám. Moje zahrádka je mikro, a tak jsem se naučil si každý rok rozkreslit její jarní podobu (výše). Letos jsem si poprvé rozepsal i semena a sazenice (níže).

Celý příspěvek

Podzim a zima je i v naší domácnosti obdobím zvýšené fermentační aktivity. Fermentujeme vlastně celý rok, ale jak spadnou jablka, děláme jablečný ocet, pak nakládáme kimči, šlapeme zelí a když už se tohle rozjede, tak pak už fermentujeme cokoli, co je v té době na zahradě nebo v lednici, co máme od naší rodiny, sousedů, z naší KPZky, z Obživy či jiných zdrojů (o tom, kde bereme jídlo více zde).

Celý příspěvek