Jídlo v přírodě sbírat, ne v supermarketech kupovat

Projekt “Na ovoce” znáte? Pokud ne, zaposlouchejte se do rozhovoru s Katkou Kubánkovou, který vznikl v rámci našeho projektu Zpátky k jídlu. 

To, jak se dnes stravujeme, ničí naše zdraví a duše, snižuje to kvalitu našich životů a zcela zásadně to přispívá k devastaci našeho společného planety. Proto jsou projekty jako je ten, který spoluzaložila Katka, tak důležité. Není to totiž tak dávno, co jsme si pro jídlo chodili mimo jiné do přírody (případně na zahradu) a ne do supermarketu (se všemi těmi drastickými dopady zde). Slovy Jamieho Olivera: 

A to je právě to, k čemu projekty jako jsou „Na Ovoce“ znovu vybízejí a co nám ostatním usnadňují. Na NaOvoce najdete mapu, do které může kdokoli zanést jakékoli jídlo, na které v přírodě narazí, ať je to třeba jen borůvčí, naleziště hub, šípkový keř, opuštěný nebo veřejný sad. Podívejte se. 

Já měl to štěstí, že mě tohle moje babičky naučili. Přes rok se bylinkařilo, v létě se chodilo na borůvky, maliny, ostružiny, na podzim se houbařilo, sbíral se šípe, hloh,… a pro většinu jídla se chodilo samozřejmě na zahrady, která byla dřív za každým domem a společně v širší rodině nás dokázaly vždy s přehledem uživit. 

I já měl období v životě, kdy jsem se nechal svést supermarkety a jezdil jsem tam nakupovat chemická „jednojaktodruhé“ jabka z Itálie, po kterých jsem měl alergii – místo toho, abych si nasbíral jablka v opuštěném sadu, vedle kterého jsme tehdy bydleli. 

Tak chci jen říct, chceme-li se vrátit k jídlu, vraťme se pro jídlo i do přírody – ať už k tomu využijete projekt NaOvoce nebo na půjdete po svém. Máte-li nějaké tipy, podělte se. Já zažil ten nejkrásnější jablečný podzim za hodně dlouho. Jablka s sebou přínášejí tolik štavnaté, voňavé skutečné práce. My je sušíme na křížaly, vaříme pyré na přesnídávky, zavařujeme je na kompot, moštujeme a kvasíme na ocet. 

P.S.: Pro mě je v návratu pro jídlo do přírody velkou inspirací Hanička Zemanová, která si letos (po letech odmítání sociálních sítí, za což jí nesmírně obdivuju) založila instagram, kde v cca týdenním intervalu informuje, co se právě děje v přírodě i v nás – v rámci její připravované knihy. 

Tomáš HajzlerFB, IG, Li, YT
Knihy s tématem soběstačnosti: zde.