Semena & osevní plán

Všiml jsem si, že Covid období není jenom na prd. Například mému zahradničení prospívá. Pozoruji na sobě, že jsem se v této oblasti svého života od laňského jara posunul skoro až skokově. Letos jsme celou zimu doma a já si tak chci vypěstovat všechny rostliny od semene sám. Moje zahrádka je mikro, a tak jsem se naučil si každý rok rozkreslit její jarní podobu (výše). Letos jsem si poprvé rozepsal i semena a sazenice (níže).

Na zahradě jsem vyrostl, a tak jsem se od svých babiček naučil celkem dost o tom, co která rostlinka potřebuje a taky kdy se seje, případně, kdy se připravuje satba a kdy se pak rostlinky přesazují ven. Vloni jsem si všiml, že moje manželka Petra vaří tak, že tvoří, a že si proto nevystačí se salátem, řepou nebo mangoldem, ale že ocení salát zelený, fialový, rovný, kudrnatý, mangold zelený, červený, žlutý, řepu červenou, žíhanou, žlutou,… a tak dál. Její potřebu zeleniny zvyšuje i projekt kuchařské knihy, na které pracuje. A tak jsem se rozhodl letos pro víc druhů i odrůd. Kromě toho chci (po letech) zkusit hlívu a také založit pás květin a bylinek.

Sedl jsem si proto ke krabici se semínkama a jedno po druhém si sepsal do tohoto seznamu. Cílem je vytvořit si fárplán, abych na něco nezapomněl.

Seznam jsem sestavoval tak, že jsem se snažil zapomenout na všechno, co jsem se naučil od babiček a za 30 let svého vlastního zahradničení. U každé rostliny jsem pak proklikal internet, abych zjistil, zda nežiju v nějakém historickém omylu, co se týče data setí/výsadby, požadavků na živiny, vodu, slunce/stín, spřátelené rostliny.

A dozvěděl jsem se hromadu nových věcí. Na netu je všechno, co člověk potřebuje. Zadejte jméno rostlinky a nevíte na co kliknout dřív :-).

Semena mám letos v této krabici doma. V krabici to mám ve skleničkách, lékovkách a obálkách. Přes zimu máme holandskou, chladnou domácnost, a tak semena drží. Od tohoto roku si ale zavádím systém sklenic, které budu mít ve sklepě.

Tam, kde to umím, se snažím si semena schovávat (kopr, pastyňák, brokolice, květiny, řepa, mangold, koriandr, dýně, divoká rajčata, mrkev, cibule,…). Co jde, vyměníme v rodině, se sousedy, KPZ-ku nebo Semínkovnu. Co nejde, koupím někde v krámě, letos jsme kupovali semena ve velkém přes tišnovskou Hojnost. Něco mám ještě z podzima 2019 ze Sibiře (tam jsem si koupil haldu semen)

Kromě vlastní panelákové městské mikro-zahradky pomáhám ještě se zahradou rodičů v Čenkovicích, což je horská zahrada (1000 m.n.m.) – krátká vegetační doba, invaze hrabošů, lesní zvěř, ale zase žádní slimáci – takový Krameterhof. Tam se už pár let učím, čemu se tam daří a čemu zase ne. Rozlouhou je to – oproti mé pražské zahrádce – desetinásobné:

Tolik k plánu. Jaká bude realita se pokusím zaznamenat.
Semena už mám všechna, už se pomalu chystám na první satbu.

P.S.: Tohle je inspirace z Přírodní zahrady, podle které jsem si připravil vlast ní osevní plán níže:

Tomáš HajzlerLinkTreeFBIGLiYT, Zprávy ze životaKnihy 

P.S.: Zahradnická literatura: